Solarografie

Solarografie (solargraphy, solarigrafia) je fotografická technika, která je založena na principu samovolného tmavnutí fotocitlivého materiálu (kinofilmu, fotopapíru) při jeho vystavení světlu. Pro vytváření solárních stop na fotocitlivém materiálů se využívá dírková komora. V článku jsou uvedeny odkazy na návody a pár rad, jak vyrobit dírkovou komoru vhodnou pro tuto fotografickou metodu.


Solarografie Štítky:  , , , , , , ,

    Solarografie (solargraphy, solarigrafia) je fotografická technika, která je založena na principu samovolného tmavnutí fotocitlivého materiálu (kinofilmu, fotopapíru) při jeho vystavení světlu. Vzhledem k tomu, že ztmavnutí fotografického papíru probíhá ve velmi pomalém tempu, po dlouhou dobu, je možné na fotkách zaznamenat trasu slunce, nebo jiných světelných objektů, během jejich pohybu. Podrobný popis procesu a historie vzniku metody je popsán v článku E. Robsona [1] (anglicky)


Poznámky k výrobě dírkovek:

- Pro pinholu z plechovky od piva používám dvě plechovky - 0,5l jako "tělo" a 0,33l, která má o pár desetin milimetrů větší průměr. Její spodní, odstřižená, část po nasazení na "tělo" slouží jako "kryt"
- Dírku pro pinholu z filmovky vyrábím namísto z alobalu z plechu (kousek plechovky od piva), u kterého smirkovým papírem obrousím lak a pak leptám v čističi na odpady (na bázi NaOH) tak dlouho, až je jeho tloušťka co nejmenší
- Instalace fotopapíru probíhá v "temné komoře" - koupelně osvětlené blikačkou na kolo - červená LED dioda


Vzhledem k délkám expozice v řádu dnů až měsíců, se jako fotoaparát nejčastěji používá pevně uchycená dírková komora.
Výrobu dírkové komory vhodné pro solarografii lze podle návodů [2] (polsky), nebo [3,4,5] (v angličtině) a s trochou zručnosti zvládnout během několika minut.
Pak už stačí pouze vybrat vhodné místo se zajimavým pozadím, aby na fotce nebyly jen stopy pohybu slunce, umístit dírkovku a čekat :)

Výhodou této metody také je, že pro vyvolání fotek nepotřebujete žádné chemikálie ani speciální fotografické přístroje. Vystačí pouze skener a některý z grafických programů typu Photoshop, GIMP a jim podobné, které zvládnou základní operace jako oříznutí, otočení či překlopení naskenovaného obrázku a inverzi barev.

Výsledný obrázek pak může vypadat například jako fotka níže a nebo další fotky v galerii Solarografie - Fotky I
Foceno v období 22. ledna 2015 až 8.května 2016 na fotopapír Foma FOMASPEED 311, pinholou z plechovky od piva.

Odkazy:

[1] - Solargraphy,[online],,[cit. 2015-08-18]. Dostupný na www:<
http://www.edinburghlofi.com/misc/solargraphy.pdf>

[2] - Solarigrafia,[online],,[cit. 2015-08-18]. Dostupný na www:<http://solarigrafia.pl/articles/17.html>

[3] - How to make a pinhole camera,[online],,[cit. 2015-08-18]. Dostupný na www:<http://www.solargraphy.com/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=11>

[4] - Solargraphy - Webshed,[online],,[cit. 2015-08-18]. Dostupný na www:<http://webshed.org/wiki/Solargraphy>

[5] - Time In a Can -- Pinhole Solargraphy,[online],,[cit. 2015-08-18]. Dostupný na www:<http://www.builditsolar.com/Projects/Educational/Solargraphy/Solargraphy.htm>
;  
Vaše názory a komentáře: 3 ;  Zobrazeno: 9320 x ;  Hodnoceno: 2 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5

Vaše názory a komentáře (3)
Petr KLOSKO
#288: 12.05.2016 ; 19:05:36
Aktualizace fotky v článku
 
Petr KLOSKO
#285: 23.02.2016 ; 14:16:36
Aktualizace fotky v článku
 
Petr KLOSKO
#276: 20.09.2015 ; 15:52:59
Aktualizace fotky v článku
 

Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte první čísici z čísla Zadejte první čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.