Dírková komora aneb Pinhole Camera

Dírková komora je jednoduchý fotoaparát bez objektivu, který je tvořen temnou komorou s jedním malým otvorem. Právě onen malý otvor, který se zpravidla vyrábí jehlou nebo špendlíkem, dal dírkovým komorám i anglický název - Pinhole Camera. Jak takový fotoaparát, s použitím nízkonákladové technologie, vyrobit, popisuje tento návod.


Dírková komora aneb Pinhole Camera Štítky:  , , ,

    Dírková komora je jednoduchý fotoaparát, který je tvořen pouze temnou komorou s jedním malým otvorem. Prostě žádná optika, objektiv, spoušť apod.. Právě onen malý otvor, který se zpravidla vyrábí jehlou nebo špendlíkem, dal dírkovým komorám i anglický název - Pinhole Camera.


Vzhledem k jednoduchosti konstrukce, lze dírkovou komoru, s trochou zručnosti, vyrobit v podstatě z jakékoliv krabice. Před samotným zahájením stavby však doporučuji si o dírkových komorách něco nastudovat nebo alespoň přečíst.
Na internetu existuje množství článků a návodů. Osobně jako nejzajímavější a pro začátečníka nejužitečnější hodnotím stránky Davida Balihara - Dírková komora - fotografie, informace, PinholeDesigner [pinhole.cz], kde jsou soustředěny informace, historie, ukázky fotografií, odkazy a rovněž návod na výrobu dírky a program pro potřebné výpočty - PinholeDesigner.
Mezi další užitečné odkazy pak patří série článků na Wikipedii [1,2].


Pro stavbu svoji první dírkové komory jsem se rozhodl použít volně dostupné materiály za co možná nejnižší cenu. Všechny materiály, kromě kinofilmu, pořídíte maximálně do 10,- Kč/ks.
Ke stavbě budete potřebovat:

Materiál:
 • krabička od sirek
 • izolepa
 • plechovka
 • kinofilm
 • prázdná kartuše od kinofilmu

Nástroje:
 • špendlík (jehla)
 • nůžky
 • nůž/skalpel
 • sekundové lepidlo
 • smirkový papír
 • kladívko
 • tvrdá podložka
 • šroubovák
 • pravítko
 • tužka

Postup výroby je jednoduchý a lze shrnout do několika základních kroků:
 • Výroba dírky - Dírku jsem vyrobil podle postupu na stránkách D.Balihara. Jelikož nemám vybavení k měření tak malých průměrů, tak jsem průměr dírky neměřil. Vyrobil jsem několik dírek a vybral tu subjektivně nejmenší.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba dírky Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba dírky, zabroušení

 • Výroba těla fotoaparátu - Do krabičky od sirek vyřezat otvor pro vlepení plíšku s dírkou a otvor kterým bude exponován film. Vnitřní část krabičky tak drží film v plochém stavu a zabraňuje ohýbání.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba těla fotoaparátu Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba těla fotoaparátu

 • Příprava navíjecí cívky - demontáží použité kartuše od kinofilmu si nachystáme navíjecí cívku. Pozor při demontáži, tělo kartuše je z plechu, jehož hrany jsou velmi ostré. Hrozí zranění.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Příprava navíjecí cívky

 • Kompletace – Vlepení plíšku s dírkou do těla, mechanická fixace těla izolepou, vsunutí filmu

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Kompletace - Detail dírky Dírková komora aneb Pinhole Camera - Kompletace - Fixace filmu

 • Důležité je zajistit, aby na fotocitlivý materiál nedopadalo světlo a nedocházelo tak k jeho nechtěné expozici. To je zajištěno dostatečným oblepením elektrikářskou izolepou. Při oblepováni nezapomeňte na to, že musíte nechat volně přístupný otvor s dírkou.

  Dírková Dírková komora aneb Pinhole Camera - Pohled zezadu Dírková komora aneb Pinhole Camera - Čelní pohled


Dírková komora je hotová, zbývá počkat na pěkné počasí (v dešti se s fotoaparátem této konstrukce moc fotit nedá) a vyrazit fotit. Jelikož je to prototyp, ale hlavně dírka je vyrobena bez jakéhokoliv měření metodou pokus-omyl, tak jsem sám zvědav na výsledné fotky. Až vyvolám film, a pokud budou fotky za něco stát, pochlubím se s nimi na webu. Mezitím můžete načerpat inspiraci třeba na The Pinhole Gallery nebo Worldwide Pinhole Photography Day – homeOdkazy:

[1] – Pinhole camera - Wikipedia, the free encyclopedia,[online].,,[cit. 2010-09-19], Dostupný na www :
<http://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera>

[2] - Pinhole camera model - Wikipedia, the free encyclopedia [online].,,[cit. 2010-09-19], Dostupný na www :<http://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera_model>
;  
Vaše názory a komentáře: 6 ;  Zobrazeno: 23931 x ;  Hodnoceno: 5 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5

Vaše názory a komentáře (6)
Petr KLOSKO
#259: 11.07.2014 ; 17:48:09
To ilka:Dobrý den Ilono,na vaši otázku nelze jednduše odpovědět. Pokud nemají být fotky pod nebo přeexponované tak to bez expozimetru a počítání nepůjde.Naštěstí ale existuje prográmek PinholeDesigner, který Vám po zadání parametrů Vaši dírkovky a typu použitého filmu, hlavně ISO, vygeneruje tabulku pro převod časů podle expozice. Tu lze následně vyexportvoat do excelu. Odpadá tedy počítání doby expozice před každým focením pinholou.

Stačí jen změřit expozici expozimetrem a podle tabulky určit čas potřebný pro správnou expozici filmu = dobu jak dlouho má být dírka odkrytá.
 
ilka
#258: 10.07.2014 ; 00:55:18
Zdravím, chci se zeptat jak dlouho má být dírka odkrytá při velikosti tohoto "foťáku" když chci fotit přírodu za hezkého počasí? Nemůžu se dopočítat ... děkuju za odpověď ilona
 
Petr KLOSKO
#192: 21.12.2011 ; 20:49:42
To Lynn:

Navíjecí mechanismus je obyčejná tužka, nebo pinzeta. Tu jsem používal já. Do prázdné kartuše je začátek filmu přilepený izolepou.
 
Lynn
#191: 21.12.2011 ; 20:12:46
Mám dotaz, jak přesně zhotovit ten navíjecí mechanismus. Nemůžu na to přijít - chci vyrobit foťák příteli k vánocům... Díky
 
Petr KLOSKO
#143: 11.04.2011 ; 18:21:41
PINHOLE CAMERA - DÍRKOVÁ KOMORA - Zdenek Bakštein - WWW.ZZZ.CZ: : Zdenek Bakstein: Pinhole camera photography - Fotografování dírkovou komorou
 
Petr KLOSKO
#129: 04.01.2011 ; 18:58:01
Publikace článku s fotkama - Dírková komora - fotky
 

Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte osmou čísici z čísla Zadejte osmou čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.


 
 Reklama: