Monitor kvality ovzduší s čidlem SEN5x

Pro rozšíření sítě mých monitorů kvality ovzduší jsem oproti minulé verzi s SPS30, s ohledem na dostupnost a cenu, použil na SEN54 švýcarské firmy Sensirion AG. Vznikly tak dva kusy. Pro jeden je základem původní AirQmonitor s SPS30 a Raspberry Pi. Druhý je úplně nová konstrukce postavená na ESP32-S.


Monitor kvality ovzduší s čidlem SEN5x Štítky:  , , SEN54, SEN5x, BMP280, , , , , Air Quality, ovzduší, TMEP

    Pro rozšíření sítě mých monitorů kvality ovzduší jsem oproti minulé verzi s SPS30, s ohledem na dostupnost a cenu, použil na SEN54 švýcarské firmy Sensirion AG. Vznikly tak dva kusy. Vznikly tak dva kusy. Pro jeden je základem původní AirQmonitor s SPS30 a Raspberry Pi. Druhý je úplně nová konstrukce postavená na ESP32-S.

Senzory
Čidla SEN5x je řada senzorových modulů pro měření parametrů kvality vzduchu – pevné částice, VOC, NOx, vlhkost a teplota. Více viz datasheet. Primárně byly tyto senzory vyvinuty pro integraci do HVAC systémů, nicméně lze jej využít i pro měření kvality ovzduší ve vašem okolí. A to jak uvnitř domu/bytu, tak venku.
Senzorová část je kromě SEN54 (teplota, vlhkost, pm1, pm2.5, pm4, pm10, VOC index. U SEN55 navíc NOx index) doplněna o BMP280 (teplota, tlak). U BMP využívám ale jen měření atmosférického tlaku a pro následný výpočet rosného bodu.

CPU/MCU/HW/SW/FW
U jednoho kusu je, stejně jako u předchozí verze s SPS30, použito stávající Raspberry Pi Zero. Čidla jsou připojena pomocí i2c přes header a malou DPS. Pouze jsem napsal/doplnil Python knihovnu pro komunikaci s SEN5x pro stávajícího daemona AirQmonitor.py

Druhý monitor kvality ovzduší jsem plánoval umístit samostatně. Ideálně i s napájením, bez adaptéru - čili přímo do zásuvky 230V. Takže jsem vymyslel a postavil AirQmonitor s ESP32-S.

Napájení zajišťuje zdroj Hi-Link HLK-5M05 5W (230V AC / DC 5V 1000mA, zapojení dle datasheetu – pouze pojistka a varistor) + LDO (3.3V pro ESP32). Na DPS je ještě pár headerů pro RST/DEBUG/PROG atd., nějaké ty kondy, rezistory a 2 LED pro indikaci stavu. DPS je umístěna v krabici s integrovanou zástrčkou do 230V (PK-KPZ-10). EPS32 používá externí Wi-Fi anténu.

Schéma AirQmonitor ESP32-S

SEN54 s ESP32 na bastlboardu Montáž v krabičce

U FW jsem nic nevymýšlel a jako základ použil SEN55 example sketch od Chiptrona. Ten jsem mírně upravil - přidán POST na můj IoT portál (odkud to sypu na TMEP) a Sensor.Community, OTA update, web config, kompenzace teploty a možná ještě něco.

Montáž, držáky
Čidla SEN5x a BMP280 jsou umístěna venku, v elektroinstalační krabici E113 (IP54). Jejich fixaci a přívod vzduchu zajišťuje držák, který je řešen jako skládačka – když se dobře vytiskne, tak není potřeba jednotlivé díly lepit k sobě.

Držák SEN5x do E113 krabice Držák vč. SEN5x

Konzoly, které krabice kotví k zábradlí, i držák jsou vytištěny na 3D tiskárně – vše na Printables nebo viz níže.
Konzola 1 Konzola 2

Aktuální data z mých monitorů kvality ovzduší a dalších několika provozovaných komunitou bastlířů najdete na mapě TMEP.cz

Mapa TMEP.cz


Seznam odkazů
;  
Vaše názory a komentáře: 0 ;  Zobrazeno: 1651 x ;  Hodnoceno: 0 x

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5


Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte devátou čísici z čísla Zadejte devátou čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.