ePaper Samsung/SoluM4.2

Šílenství okolo ePaper technologie v české bastlířské bublině začalo, jak jinak, nevinně - hromadným nákupem ePaper cenovky Samsung/SoluM4. Loni na podzim, pak Dmitry Grinberg publikoval PoC a následně popis jak hackount eInk cenovky a Dan Kučera vydal SW a FW pro komunikaci pomocí zigBee dongle CC2531 s  TIMAC firmware. V následujícím textu je shrnutý postup, jak flashnout CC2531 a ePaper cenovku Samsung/SoluM4.2 a celé to nějak využít pro zobrazení nejen meteo informací.


ePaper Samsung/SoluM4.2 Štítky:  , , , ePaper, , , , CC2531, zigBee,

    Všechno to šílenství okolo ePaper technologie v české bastlířské bublině začalo, jak jinak, nevinně - hromadným nákupem ePaper cenovky Samsung/SoluM4.2.
Pak už se jen kuchalo, pájelo, vyvíjela se vlastní řešení a řízení samotného ePaperu a nebo čekalo...čekalo...čekalo. Čekalo, až někdo přijde a řekne "Marconi, zkuste to bez drátů!" čili hackne komunikační protokol pro wireless aktualizaci obrazovky displeje. Nebo vymyslí vlastní firmware.
A tento okamžik nastal loni na podzim, kdy Dmitry Grinberg publikoval PoC a následně popis jak hackount eInk cenovky a Dan Kučera se zhostil Pythonu a zveřejnil SW a upravený FW pro komunikaci pomocí zigBee dongle CC2531 s TIMAC firmware.

V následujícím textu je shrnutý postup, jak flashnout CC2531 zigbee dongle, ePaper cenovku Samsung/SoluM4.2 a celé to nějak využít pro zobrazení meteo informací.

Příprava Raspberry PI
Raspberry PI není pro flashnutí CC2531 ani ePaper cenovky nutné, vše lze udělat i pomocí PC. Nicméně s RPi je to jednodušší - kompilace utilit, přímé propojení UARTu, odpadne nutnost převodníku napěťových úrovní atd. Staci přpojit piny GPIO14(TX) a GPIO15(RX) k cenovce.
Nejdriv povolit a nastavit UART:

sudo nano /boot/config.txt
dtoverlay=disable-bt

sudo nano /boot/cmdline.txt
remove "console=serial0,115200"Reboot a otestovat:

Minicom -D /dev/ttyAMA0 -b 115200Příprava CC2531
Pro komunikaci mezi ePaperem a RPI/Turrisem je potřeba do CC2531 nahrát TIMAC firmware - IEEE802.15.4 Medium Access control (MAC) software stack.
Podrobný návod jak flasnout CC2531 je zde https://www.zigbee2mqtt.io/guide/adapters/flashing/alternative_flashing_methods.html. Výběr metod je Vaše volba.

TIMAC firmware pro CC2531 je pak součástí balíku TIMAC - IEEE802.15.4 Medium Access Control (MAC) Software Stack (150 MB SelfExtract ZIP). Nebo si můžete stáhnout pouze binárku z mého webu MACcoP-cc2531.hex

wget https://www.klosko.net/tools/ePaper/MACcoP-cc2531.hexPoté je potřeba naflashovat firmware na ePaper cenovku. Samotný flash se provádí pomocí sériového portu. Já to flashoval přímo z RPi - připojeno natvrdo, bez převodníku - piny GPIO14 jako TX a GPIO15 jako RX

CC2531 flash screen

Kontakty UART portu na cenovce jsou ukryty na zadní straně pod nálepkou. Pinout na Dmitryho webu.
Ze zkušeností několika bastlířů je jakýkoliv v ruce držený a přitlačený konektor horkým kandidátem na bricknutí cenovky. Jde to sice pak opravit, ale raději doporučuji napájet si tam konektor.

ePaper konektor ePaper  flash

Pro samotné flashnutí slouží utilitka uartTool od Dmitryho / Dana. Takže stáhnout, zkompilovat, napálit FW :

cd /tmp
git clone https://github.com/danielkucera/epaper-firmware
cd epaper-firmware/uartTool
make

wget https://www.klosko.net/tools/ePaper/QSPI.BWR.bin  // Dan's FW !!!!

./uartTool /dev/ttyAMA0 makeDmitry < QSPI.BWR.bin
OR 
./uartTool /dev/ttyAMA0 updateDmitry < QSPI.BWR.bin

RESET ePaperu


ePaper flash screen

Pro zobrazení čehokoliv na ePaper displeji slouží epaper-station. Na výběr je originál od Daniela Kučery, nebo mnou upravený fork.

Každopádně po prvním spojení se ePaper a CC2531 "spárujou" a máme hotovo. No hotovo, začíná fáze "Co tam zobrazit" – tohle už nechám na Vás.

ePaper párování

Jak mi to celé funguje
  • epaper-station.py běží na Turrisu jako daemon a v pravidelných intervalech (sleep thread) posílá HTTP GET požadavek na obrázek, který se má nahrát do ePaperu. Požadavek se posílá "chvilku před probuzením ePaperu". V parametru GETu je i napětí baterky ePaperu
  • Při požadavku se na serveru vygeneruje PNG ze zájmových teploměrů a čidel (hodnoty v DB), přidá se předpověď počasí z yr.no. PNG si epaper-station stáhne a upraví do B/W 2bit BMP
  • ePaper si po probuzení zkontroluje, jestli existuje novější obrázek, pokud ano, tak si jej stáhne a následně zobrazí. Pak zas usne na definovanou dobu.
  • V noci se spí, takže se cca ve 21:00 ePaper nastaví do sleep modu na 9 hodin aby šetřil baterky a eInk.

Vedlejším efektem generování PNG na serveru je, že mám aktuální obrázek displeje dostupný i přes web. Zároveň mám přehled o stavu baterek v cenovce.

ePaper PNG image via web ePaper screen

ePaper graf baterky

Výhodou bezdrátové aktualizace ePaper displeje je, že CC2531 dongle je zapojený v Turrisu za skříní a cenovka stojí na viditelném místě v kuchyni. K tomu slouží stojánek vytištěný na 3D tiskárně

ePaper stojánek

Seznam odkazů
;  
Vaše názory a komentáře: 2 ;  Zobrazeno: 2936 x ;  Hodnoceno: 1 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5


Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte první čísici z čísla Zadejte první čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.