Snímač pevných částic SPS30 švýcarské firmy firmy Sensirion AG (Particulate Matter Sensor, PM) je určen pro monitoring kvality ovzduší.
V české bastlířské kotlině vše začalo nenápadně, Adam Hořčica kuchnul a reverzním inženýrstvím popsal (hacknul) komunikační protokol senzoru pevných částic, který používá senzor vzduchu z IKEA (VINDRIKTNING)
Pak už to šlo ráz na ráz - všichni chtěli měřit kvalitu ovzduší doma, venku, v chlívku ... jenže čím? Senzor v VINDRIKTNINGu je nedostupný, navíc dává více méně random data. Volba padla na již zmíněný SPS30.
Takže hromadný nákup na SOS Elecronic, který zpunktoval @chiptron a já jej dotáhl do zdárného konce.
Jak a co vlastně SPS30 měří?
Princip měření je založen na laserovém rozptylu. Senzor měří a počítá částice v rozsahu 0.3 až 10 um ve 4, resp 5 rozsazích viz tabulka :
S okolím komunikuje po SERIAL nebo I2C sběrnici (volba je řešena připojením jednoho pinu na GND) takže to jde připojit k Arduinu, ESP32, RaspberryPI a dalším MCU/SOC. Sensirion v rámci podpory publikoval knihovnu přímo pro Arduino vč. examplu a samozřejmě je k dispozici i datasheet (SOS electronic mirror)
No a teď si s tím všichni hrajeme, testujeme a zkoušíme, než to implementujeme do našich meteostanic a podobných udělátek.
SPS30 ale jde použít i v rámci iniciativy/projektu senzorvzduchu.cz, nebo Sensor.Community