Nově se na trhu objevilo čidlo teploty a vlhkosti SHT40 výrobce SENSIRION. Rozhodl jsem se proto udělat sérii porovnávacích měření čidel, která jsem měl doma k dispozici.
- BME280 (Aliexpress)
- BME680 (Aliexpress)
- DS18B20 (Originál DalSemi, free sample z US)
- 2x SHT40 (Originál Sensirion, SOS electronic)
Načítání hodnot přes I2C/1-Wire v intervalu 1 minuty pomocí ESP32. Program je slepenec z příkladů BSEC knihovny (BME680) a Adafruit knihoven (ostatní čidla).
Logování přes pro jednoduchost, přes LoRa (E32-868) do konzoly terminálu v CSV formátu. Následné Copy-Paste do Excelu. V excelu jsou vytvořené i následující grafy.
Kromě simulace relativně stabilních podmínek, interiér a venkovní umístění, jsem provedl i sérii skokových změn parametrů umístěním čidel do trouby a mrazáku.
Pokojová teplota -> trouba na cca 70 stC s postupným chladnutím -> balkón
br>
Pokojová teplota -> mrazák -> balkón
br>
Poznámka: Jedno z čidel SHT40 (v grafu SHT40-1) se mi podařilo nejspíš při pájení, nebo při mytí po pájení izopropylalkoholem poškodit. Hodnota vlhkosti je tak nepoužitelná, teplota je taky nějaká divná.
Shrnutí:
Že budu měřit u alespoň dvou čidel úplně stejné hodnoty jsem nečekal, rozdíly mě tedy nepřekvapily.
Při měření teploty je odchylka mezi jednotlivými čidly, po ustálení, minimální. Pro domácí meteostanici nebo pokojový teploměr zanedbatelná.
U vlhkosti jsou rozdíly v naměřených hodnotách značné, zvláště při „extrémních“ podmínkách. Při pokojové teplotě hodnoty tak nějak sedí. Jelikož nemám k dispozici cejchované měřidlo a druhé SHT je poškozeno, tak nevím, která hodnota je ta správná. Pocitově se přikláním k SHT
Poznámky k jednotlivým čidlům (subjektivní):
DS18B20 – při skokové změně teploty relativně pozvolná změna naměřených hodnot. Dáno velikostí a materiálem pouzdra (TO-92). Léty prověřené čidlo. S ohledem na vývodové pouzdro snadné napájení na kabel + zalití do ochranné trubičky. Cena kolem 50,- Kč/ks přijatelná.
BME680 – Při skokové změně hodně přestřelí vlhkost a následně se hodnoty ustálí na „přesné“ hodnotě. Kromě teploty a vlhkosti umí i tlak, VOC a CO plus IAQ. S knihovnou od Adafruit nepoužitelné – IAQ „nějak“ odvozuje, kalibrace a kompenzace nefunguje.. Naštěstí s originál BSEC v pohodě. Je ale nutná úprava souboru platform.txt v Arduino IDE. Cena za originál někde v okolí 350,- Kč/ks (samotný čip), na Alixu jde sehnat modul kolem 10-12USD.
BME280 – Křivka vlhkosti u extrémních hodnot vždy cca o 4-5 procent. bodů menší oproti SHT. Cena cca 260,- Kč/ks (modul, laskadruino apod.). Na Alixu za cca 3-7USD s diskutabilní kvalitou.
SHT40 – Velmi miniaturní (1.5x1.5 mm), ale při troše zručnosti a cviku ještě jde pájet mikropájkou. Hodně náchylné na zacházení a nečistoty. Cena cca 30,- Kč/ks. Pokud nepotřebuji měřit atmosférický tlak, tak za mě jasný vítěz.