Srovnání čidel BME280, BME680, DS19B20 a SHT40

Čidla BME280, BME680, DS19B20 a další jsou v komunitě bastlířů hojně využívána pro měření teploty. BME umí navíc i další veličiny jako vlhkost a atmosférický tlak. O kvalitě a přesnosti čidel, zvláště pak u klonů z Číny (Aliexpress apod.) vzniklo již několik článků. Nově se na trhu objevilo čidlo teploty a vlhkosti SHT40 výrobce SENSIRION. Rozhodl jsem se proto udělat sérii porovnávacích měření.


Srovnání čidel BME280, BME680, DS19B20 a SHT40 Štítky:  , , BME680, DS19B20, , teplota, tlak, vlhkost,

    Čidla BME280, BME680, DS19B20 a další jsou v komunitě bastlířů hojně využívána pro měření teploty. BME umí navíc i další veličiny jako vlhkost a atmosférický tlak. O kvalitě a přesnosti čidel, zvláště pak u klonů z Číny (Aliexpress apod.) vzniklo již několik článků.

Nově se na trhu objevilo čidlo teploty a vlhkosti SHT40 výrobce SENSIRION. Rozhodl jsem se proto udělat sérii porovnávacích měření čidel, která jsem měl doma k dispozici.

  • BME280 (Aliexpress)
  • BME680 (Aliexpress)
  • DS18B20 (Originál DalSemi, free sample z US)
  • 2x SHT40 (Originál Sensirion, SOS electronic)

Načítání hodnot přes I2C/1-Wire v intervalu 1 minuty pomocí ESP32. Program je slepenec z příkladů BSEC knihovny (BME680) a Adafruit knihoven (ostatní čidla).
Logování přes pro jednoduchost, přes LoRa (E32-868) do konzoly terminálu v CSV formátu. Následné Copy-Paste do Excelu. V excelu jsou vytvořené i následující grafy.
Kromě simulace relativně stabilních podmínek, interiér a venkovní umístění, jsem provedl i sérii skokových změn parametrů umístěním čidel do trouby a mrazáku.

Pokojová teplota -> trouba na cca 70 stC s postupným chladnutím -> balkón
Teplotní čidla - Graf1 - Pokoj, trouba, balkón


Pokojová teplota -> mrazák -> balkón
Teplotní čidla - Graf2 - Pokoj, mraznička, balkón

Poznámka: Jedno z čidel SHT40 (v grafu SHT40-1) se mi podařilo nejspíš při pájení, nebo při mytí po pájení izopropylalkoholem poškodit. Hodnota vlhkosti je tak nepoužitelná, teplota je taky nějaká divná.

Shrnutí:

Že budu měřit u alespoň dvou čidel úplně stejné hodnoty jsem nečekal, rozdíly mě tedy nepřekvapily.
Při měření teploty je odchylka mezi jednotlivými čidly, po ustálení, minimální. Pro domácí meteostanici nebo pokojový teploměr zanedbatelná.

U vlhkosti jsou rozdíly v naměřených hodnotách značné, zvláště při „extrémních“ podmínkách. Při pokojové teplotě hodnoty tak nějak sedí. Jelikož nemám k dispozici cejchované měřidlo a druhé SHT je poškozeno, tak nevím, která hodnota je ta správná. Pocitově se přikláním k SHT

Poznámky k jednotlivým čidlům (subjektivní):

DS18B20 – při skokové změně teploty relativně pozvolná změna naměřených hodnot. Dáno velikostí a materiálem pouzdra (TO-92). Léty prověřené čidlo. S ohledem na vývodové pouzdro snadné napájení na kabel + zalití do ochranné trubičky. Cena kolem 50,- Kč/ks přijatelná.

BME680 – Při skokové změně hodně přestřelí vlhkost a následně se hodnoty ustálí na „přesné“ hodnotě. Kromě teploty a vlhkosti umí i tlak, VOC a CO plus IAQ. S knihovnou od Adafruit nepoužitelné – IAQ „nějak“ odvozuje, kalibrace a kompenzace nefunguje.. Naštěstí s originál BSEC v pohodě. Je ale nutná úprava souboru platform.txt v Arduino IDE. Cena za originál někde v okolí 350,- Kč/ks (samotný čip), na Alixu jde sehnat modul kolem 10-12USD.

BME280 – Křivka vlhkosti u extrémních hodnot vždy cca o 4-5 procent. bodů menší oproti SHT. Cena cca 260,- Kč/ks (modul, laskadruino apod.). Na Alixu za cca 3-7USD s diskutabilní kvalitou.

SHT40 – Velmi miniaturní (1.5x1.5 mm), ale při troše zručnosti a cviku ještě jde pájet mikropájkou. Hodně náchylné na zacházení a nečistoty. Cena cca 30,- Kč/ks. Pokud nepotřebuji měřit atmosférický tlak, tak za mě jasný vítěz.
;  
Vaše názory a komentáře: 1 ;  Zobrazeno: 4726 x ;  Hodnoceno: 4 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5

Vaše názory a komentáře (1)
Petr KLOSKO
#306: 08.07.2021 ; 12:05:58
Jak se pájí čidlo teploty a vlhkosti SHT40 v pouzdru DFN4 na https://chiptron.cz/news.php?readmore=1212
 

Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte čtvrtou čísici z čísla Zadejte čtvrtou čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.