Noční lampička - EluSAT1

Noční lampička pro dceru ve tvaru satelitu. RGB LED která mění barvy jako duha, řízeno attiny13. Ovládá se to dálkovým ovládáním od TV/SAT/čímkoliv na 38kHz co umí NEC protokol. Napájení zajišťuje „SupeKondenzátor“ se solárním nabíjením.


Noční lampička - EluSAT1 Štítky:  , , BastliriCZSK, RGB, LED, SuperCap

    Noční lampička pro dceru ve tvaru satelitu. RGB LED která mění barvy jako duha, řízeno attiny13. Ovládá se to dálkovým ovládáním od TV/SAT/čímkoliv na 38kHz co umí NEC protokol. Napájení zajišťuje „SupeKondenzátor“ se solárním nabíjením.


Inspirací byla "vyhořelá" LED žárovka, kterou jsem vykuchal (co kdyby šla opravit? .. nešla) a zbyla mi plastová baňka.… "K čemu by se jen hodila?" ... "Narvat do toho LEDku, tak to bude jen svítit. Nuda" ... "Kde já to jen viděl?" - "Ha, Łukaszův web" - AtTiny13, rainbow algoritmus pro RGB LED – mění to barvy, ovládá se to DO od TV/SAT/čímkoliv na 38kHz co umí NEC protokol a leží to v šuplíku.


Poznámka: Celý web Łukasze Podkalického je hodně inspirující.

EluSAT1 na bastlboardu


Jenže na bastlboardu to nevypadá nic moc, chce to nějakou formu a nějaké smysluplné využití. Co takhle z toho udělat noční lampičku pro dceru. Jo to bude ono.
Jak to ale napájet? Solárem! V noci ale slunce nesvítí. Bateka? Ne, chce to SuperKond!
Co má soláry a válcovitý tvar? Kromě elektrárny ve filmu Sahara a farmy ČEZu u Ralska? … Satelity!


A pak už to šlo jako po másle.
Łukaszovo schéma trochu upravit. Hlavně přidat zdroj energie. A taky to chce nějak na dálku zapínat, trošku ovládat a hlavně, hlavně "VYPNOUT a spát!"

Takže úprava kódu, ale zase nijak zvlášť. Takže v podstatě pouze změnit IR channel/command, přidat sleep mód a osekat na nezbytně notné funkce protože se to celé musí vejít do 1KB (no jo, vím, použít jiný MCU, přepsat to do ASM ... refaktoring mě ještě čeká :D)

Vymyslet DPS, které budou spolu s kondenzátorem tvořit tělo satelitu, aby to taky trochu vypadalo. To znamená rozpitvat schéma na 4 (5) dílčích částí, aby to šlo poskládat do tvaru kostkoválce a zároveň to šlo pověsit.


Objednat DPS, naprogramovat, páječka, oživení, pár probdělých nocí, protože 1N4178 v MINIMELF vypadají stejně jako navržené Schottky (FACEPALM), počkat až bude pořádně svítit slunce ať se nabije ten 500F kond.

Pak už jen čekat, čekat ... čekat ... he, Vánoce, Nový rok ... čekat, až se Česká pošta nabaží balíčku s  parabolou z Alixu (tvl., měsíc a půl to leželo někde ve skladu !!!), natlouct hřebík, pověsit a ... HOTOVO!

Pak už jen úsměv na tváři a ohníčky v jejích očích ...k  nezaplacení!

EluSAT1 - Orange EluSAT1 - Blue


EluSAT1 - Green EluSAT1 - Red


EluSAT1 - Yellow


A video na Twitteru (zapnutí, chvíli "rainbow" a vypnutí)


Obchodní sdělení
Jestli Vás EluSAT1 zaujal a chtěli byste si postavit vlastní, tak pro zájemce mám k dispozici tři sady DPS. Možná mi zbyl i SuperCAP. Kdo má zájem, ať se ozve mailem, nebo PM na Twitteru (pouze sleďi). Nějak se domluvíme.

Odkazy, zdroje
Zdrojový kód pro attiny13: EluSAT1@GitHubPoznámka pod čarou
A proč EluSAT1?
E….in Ledkový Usínací SATelit. A 1 protože to vždy musí mít číslo.
;  
Vaše názory a komentáře: 1 ;  Zobrazeno: 3787 x ;  Hodnoceno: 2 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5


Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte první čísici z čísla Zadejte první čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.