Dírková komora aneb Pinhole Camera

Dírková komora je jednoduchý fotoaparát bez objektivu, který je tvořen temnou komorou s jedním malým otvorem. Právě onen malý otvor, který se zpravidla vyrábí jehlou nebo špendlíkem, dal dírkovým komorám i anglický název - Pinhole Camera. Jak takový fotoaparát, s použitím nízkonákladové technologie, vyrobit, popisuje tento návod.


Dírková komora aneb Pinhole Camera Štítky:  , , ,

    Dírková komora je jednoduchý fotoaparát, který je tvořen pouze temnou komorou s jedním malým otvorem. Prostě žádná optika, objektiv, spoušť apod.. Právě onen malý otvor, který se zpravidla vyrábí jehlou nebo špendlíkem, dal dírkovým komorám i anglický název - Pinhole Camera.


Vzhledem k jednoduchosti konstrukce, lze dírkovou komoru, s trochou zručnosti, vyrobit v podstatě z jakékoliv krabice. Před samotným zahájením stavby však doporučuji si o dírkových komorách něco nastudovat nebo alespoň přečíst.
Na internetu existuje množství článků a návodů. Osobně jako nejzajímavější a pro začátečníka nejužitečnější hodnotím stránky Davida Balihara - Dírková komora - fotografie, informace, PinholeDesigner [pinhole.cz], kde jsou soustředěny informace, historie, ukázky fotografií, odkazy a rovněž návod na výrobu dírky a program pro potřebné výpočty - PinholeDesigner.
Mezi další užitečné odkazy pak patří série článků na Wikipedii [1,2].


Pro stavbu svoji první dírkové komory jsem se rozhodl použít volně dostupné materiály za co možná nejnižší cenu. Všechny materiály, kromě kinofilmu, pořídíte maximálně do 10,- Kč/ks.
Ke stavbě budete potřebovat:

Materiál:
 • krabička od sirek
 • izolepa
 • plechovka
 • kinofilm
 • prázdná kartuše od kinofilmu

Nástroje:
 • špendlík (jehla)
 • nůžky
 • nůž/skalpel
 • sekundové lepidlo
 • smirkový papír
 • kladívko
 • tvrdá podložka
 • šroubovák
 • pravítko
 • tužka

Postup výroby je jednoduchý a lze shrnout do několika základních kroků:
 • Výroba dírky - Dírku jsem vyrobil podle postupu na stránkách D.Balihara. Jelikož nemám vybavení k měření tak malých průměrů, tak jsem průměr dírky neměřil. Vyrobil jsem několik dírek a vybral tu subjektivně nejmenší.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba dírky Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba dírky, zabroušení

 • Výroba těla fotoaparátu - Do krabičky od sirek vyřezat otvor pro vlepení plíšku s dírkou a otvor kterým bude exponován film. Vnitřní část krabičky tak drží film v plochém stavu a zabraňuje ohýbání.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba těla fotoaparátu Dírková komora aneb Pinhole Camera - Výroba těla fotoaparátu

 • Příprava navíjecí cívky - demontáží použité kartuše od kinofilmu si nachystáme navíjecí cívku. Pozor při demontáži, tělo kartuše je z plechu, jehož hrany jsou velmi ostré. Hrozí zranění.

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Příprava navíjecí cívky

 • Kompletace – Vlepení plíšku s dírkou do těla, mechanická fixace těla izolepou, vsunutí filmu

  Dírková komora aneb Pinhole Camera - Kompletace - Detail dírky Dírková komora aneb Pinhole Camera - Kompletace - Fixace filmu

 • Důležité je zajistit, aby na fotocitlivý materiál nedopadalo světlo a nedocházelo tak k jeho nechtěné expozici. To je zajištěno dostatečným oblepením elektrikářskou izolepou. Při oblepováni nezapomeňte na to, že musíte nechat volně přístupný otvor s dírkou.

  Dírková Dírková komora aneb Pinhole Camera - Pohled zezadu Dírková komora aneb Pinhole Camera - Čelní pohled


Dírková komora je hotová, zbývá počkat na pěkné počasí (v dešti se s fotoaparátem této konstrukce moc fotit nedá) a vyrazit fotit. Jelikož je to prototyp, ale hlavně dírka je vyrobena bez jakéhokoliv měření metodou pokus-omyl, tak jsem sám zvědav na výsledné fotky. Až vyvolám film, a pokud budou fotky za něco stát, pochlubím se s nimi na webu. Mezitím můžete načerpat inspiraci třeba na The Pinhole Gallery nebo Worldwide Pinhole Photography Day – homeOdkazy:

[1] – Pinhole camera - Wikipedia, the free encyclopedia,[online].,,[cit. 2010-09-19], Dostupný na www :
<http://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera>

[2] - Pinhole camera model - Wikipedia, the free encyclopedia [online].,,[cit. 2010-09-19], Dostupný na www :<http://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera_model>
19.09.2010;   Petr Klósko
Vaše názory a komentáře: 4 ;  Zobrazeno: 17030 x ;  Hodnoceno: 5 x ;  Hodnocení článku : Hodnocení článku:100%

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5

Vaše názory a komentáře (4)
Petr KLOSKO
#192: 21.12.2011 ; 20:49:42
To Lynn:

Navíjecí mechanismus je obyčejná tužka, nebo pinzeta. Tu jsem používal já. Do prázdné kartuše je začátek filmu přilepený izolepou.
 
Lynn
#191: 21.12.2011 ; 20:12:46
Mám dotaz, jak přesně zhotovit ten navíjecí mechanismus. Nemůžu na to přijít - chci vyrobit foťák příteli k vánocům... Díky
 
Petr KLOSKO
#143: 11.04.2011 ; 18:21:41
PINHOLE CAMERA - DÍRKOVÁ KOMORA - Zdenek Bakštein - WWW.ZZZ.CZ: : Zdenek Bakstein: Pinhole camera photography - Fotografování dírkovou komorou
 
Petr KLOSKO
#129: 04.01.2011 ; 18:58:01
Publikace článku s fotkama - Dírková komora - fotky
 

Přidat komentář
Jméno
E-Mail
Zadejte devátou čísici z čísla Zadejte devátou čísici z čísla
Pokud očekáváte odpověď na Vámi vložený komentář, zadejte Váš e-mail.
Vložením komentáře souhlasíte s pravidly.


 
 Reklama: